Umundurowanie strażaka

Straż Pożarna jest służbą mundurową, którą Polacy darzą największym zaufaniem. Wynika to między innymi z bezgranicznego poświęcenia, z jakim strażacy wykonują swoją pracę. To nie tylko gaszenie pożaru, ale również pomoc ludziom rannym w wypadkach samochodowych, pomoc w trakcie powodzi, akcje ratunkowe przy zawalonych budynkach, a także poszukiwania osób zaginionych. Trudne i bardzo niebezpieczne warunki pracy wymagają tego, aby strażacy posiadali odpowiednie umundurowanie.

 

Rodzaje umundurowania strażaka

Umundurowanie strażaka można podzielić na trzy rodzaje ubiorów: umundurowanie bojowe, umundurowanie koszarowe oraz mundur wyjściowy. Ubiór wyjściowy jest noszony przez strażaków podczas oficjalnych uroczystości i wydarzeń, w których biorą udział. Na jego elegancki wygląd składają się takie elementy jak kompletny mundur wyjściowy, ciepły płaszcz zimowy, lżejszy płaszcz letni, a także koszula w kolorze białym, nakrycie głowy – czapka rogatywka bądź kapelusz oraz obuwie, w tym przypadku skórzane półbuty w kolorze czarnym.

W trakcie pełnienia obowiązków zawodowych, strażacy są ubrani w odzież służbową, składającą się z: kompletnego munduru służbowego, swetra, koszuli, kurtki o długości 3/4 , a także czapki, beretu lub kapelusza. To co zostało wymienione, nie jest odzieżą stosowaną podczas akcji ratunkowych. Specjalistyczna odzież ochronna dla strażaka, to tak naprawdę środki ochrony osobistej, gwarantujące bezpieczeństwo m.in. podczas gaszenia pożaru.

 

Umundurowanie strażaka FIRE MAX 3 NOMEX Tough

Ubranie specjalne strażaka FIRE MAX 3 NOMEX Tough

Środki ochrony indywidualnej strażaka

Podczas udziału w akcjach alarmowych, strażak ma do dyspozycji środki ochrony indywidualnej. Jest to kompletne ubranie specjalne, składające się ze spodni oraz kurtki. Do tego dochodzą specjalistyczne rękawice chroniące przed wysokimi temperaturami, kominiarka, a także buty strażackie i hełm strażacki. Każdy z tych przedmiotów został wykonany z materiałów i w technologii, gwarantującej ochronę przed ogniem i wysoką temperaturą. Uzupełnieniem środków ochrony indywidualnej jest pas strażacki, toporek oraz zatrzaśnik.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *