Wyposażenie strażaka

Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicza Straż Pożarna to służba mundurowa, wykonująca jedną z najbardziej niebezpiecznych prac. Strażacy ratują życie, zdrowie i mienie, walcząc ze wszystkimi żywiołami. To nie tylko ogień, ale również woda, powalone drzewa, zawalone budynki i uszkodzone pojazdy. Ciężkie i niebezpieczne warunki pracy stanowią zagrożenie dla nich samych. Aby móc prawidłowo wykonywać swoją pracę, strażacy poza niezbędnym przeszkoleniem, wyposażenie również są w ekwipunek osobisty. Co znajdziemy w wyposażeniu strażaka?

Rękawice strażackie

Ochrona rąk strażaka to jedno z największych wyzwań, któremu musi podołać wyposażenie. Rękawice strażackie wykonane są z kilku warstw materiału. Chronią one dłonie nie tylko przed poparzeniem, ale również rozcięciem ostrymi przedmiotami. Rękawice wzmacniane, z wkładkami azbestowymi, wierzchnią warstwą ze skóry, a także wzmacniane kevlarem oraz rękawice zimowe z dodatkowym ociepleniem. Starannie wykonane rękawice strażackie nie tylko zapewniają bezpieczeństwo pracy, ale również zapewniają niezbędny komfort podczas długich akcji ratowniczych.

Rękawice techniczne - strażackie RESCUE II

Rękawice techniczne – strażackie RESCUE II

Buty strażackie

Następnym elementem wyposażenia strażaka są buty. Obuwie strażackie na akcje ratunkowe występuje w kilku rodzajach. Może to być obuwie gumowe ze specjalna ochroną dla pilarzy, wysokie obuwie do pracy w wodzie, a także buty strażackie na zimę i lato, odporne na działanie ognia. W pracy strażaka bardzo ważna jest przyczepność do podłoża, dlatego wszystkie buty strażackie posiadają podeszwy wykonane ze specjalnej mieszanki gumy i z charakterystycznym bieżnikiem. Pozwala to strażakowi bezpiecznie i sprawnie poruszać się po większości powierzchni, również po drabinach strażackich.

Buty strażackie PRIMUS One

Buty strażackie PRIMUS One

Hełmy strażackie

Kolejnym wyposażeniem ekwipunku strażaka są hełmy. To niewątpliwie jeden z podstawowych elementów wyposażenia mający na celu m.in. chronić głowę strażaka przed spadającymi przedmiotami, często płonącymi. Duża wytrzymałość hełmu uzyskiwana jest przez jego specjalną konstrukcję i stosowanie dodatkowo wzmacnianych materiałów. Hełm strażackie wyposażone są w przeźroczyste przyłbice, chroniące oczy i twarz. Dysponują również gumowymi fartuchami w tylnej części, chroniącymi szyję i kark przed zalaniem wodą lub środkami gaśniczymi.

Hełm strażacki GALLET F1SF

Hełm strażacki GALLET F1SF

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *